ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΕΓΑΡΩΝ

«ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΙΘΟΥΣΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ»

αρχαιολογικό μουσείο Μεγάρων

Μια ευχάριστη και εποικοδομιτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης μας, πέντε λεπτά με τα πόδια στις 17 Μαρτίου  2015 με τους μαθητές του Γ? 4.

Η αρχαιολόγος μας κατατόπισε γύρω από τα ευρήματα, που τα τελευταία χρόνια, λόγω του αποχετευτικού συστήματος, έρχονται στην επιφάνεια.

ΑΡΧ.ΜΟΥΣΕΙΟ Μας εξήγησε τους χάρτες στους οποίους εντοπίσαμε τους ιερούς χώρους. Μας μίλησε για τις δυσκολίες αλλά και το ενδιαφέρον του επαγγέλματος.

Αγάλματα, επιτύμβιες στήλες, αγγεία, προθήκες με νομίσματα, κοσμήματα, κτερίσματα μας περίμεναν για να θυμηθούμε όσα διδαχθήκαμε στην Ιστορία της Α? Γυμνασίου.

4586611782_14972aa7b9

Η ξενάγηση έγινε παραστατικά με διάλογο και την παρέμβασή μου σε σημεία που θεωρούσα ότι έπρεπε να δοθεί σημασία.

Με αφορμή την επίσκεψη μάθαμε για τα αγάλματα που κατά την τουρκοκρατία «μετακόμισαν» από την πόλη μας, σύμφωνα με τη μελέτη «Μεγαρικά» του καθηγητή αρχαιολογίας Γ. Δεσπίνη.

αρχαιολογικό μουσείο Μεγάρων.JPG 2

Καταλήξαμε ότι το να παρακινήσουμε τα μέλη της οικογένειας μας για μια επίσκεψη στο προσβάσιμο μουσείο της πόλης μας είναι κέρδος για όλους μας.

Η επίσκεψη είναι μια ωφέλιμη συνήθεια. Τι ωραίο να ακούμε από μια συντροφιά μαθητών

«ΠΑΜΕ ΜΟΥΣΕΙΟ;»

Η καθηγήτρια Μουρτζούκου Μαρίνα