ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗ

Αναζητούσαμε έναν ιδιαίτερο και πρωτότυπο τρόπο ανακύκλωσης. Κάτι που δεν θα περιορίζονταν στην συγκέντρωση υλικών.

Θέλαμε κάτι που θα συνδύαζε τον προβληματισμό και τη δράση με τη δημιουργικότητα, το παιχνίδι και τον πειραματισμό.

anakiklosi-9

Αποφασίσαμε να προσεγγίσουμε την ανακύκλωση μέσα από την τέχνη.

Περιηγηθήκαμε στο έργο εικαστικών καλλιτεχνών που δημιουργούν με πρώτη ύλη ανακυκλώσιμα υλικά.

Εμπνεόμενοι από το έργο της Τσέχας εικαστικού  Βερόνικας Ριχτερόβα (Veronika Richterov?),  αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με τα πλαστικά μπουκάλια.

plastic-bottle-sculpture-recycle-art-veronika-richterova-12

17. texni-kai-diakosmisi-apo-plastika-mpoukalia-11

Διαμορφώσαμε ειδικούς χώρους για τη συγκέντρωση μπουκαλιών στα τέσσερα τμήματα της Β” τάξης.

Α” ΦΑΣΗ

Επιλέγουμε μπουκάλια που ο πάτος τους έχει συγκεκριμένο σχήμα.

1

Κόβουμε τον πάτο του μπουκαλιού και  σε γιρλάντα ένα μέρος του σώματός του. Το υπόλοιπο κατευθύνεται στου κάδους ανακύκλωσης.

3

Στόχος μας να δημιουργήσουμε μια εικαστική εγκατάσταση που θα αναπαριστά ένα κήπο με λουλούδια.

Κόβουμε τους πάτους των μπουκαλιών σε συγκεκριμένα σχήματα αναπαριστώντας τα πέταλα των λουλουδιών.

5

Περνάμε τα σχήματα από φωτιά για να εξομαλύνουμε τις ατέλειες και να πετύχουμε πρωτότυπα και απροσδόκητα σχήματα, ώστε να πετύχουμε φυσικότητα.

7

Χρωματίζουμε με ειδικά χρώματα το διάφανο πλαστικό.

8 9

Συνδυάζουμε διάφορα μέρη , τα κολλάμε μεταξύ τους και διαμορφώνουμε τα λουλούδια μας.

12

Κολάμε το κοτσάνι, το οποίο είναι χοντρό σύρμα, και το επενδύουμε με λεπτή λωρίδα πράσινου πλαστικού.

20

Κόβουμε διάφορα κομμάτια πράσινου πλαστικού σε σχήμα φύλλων, τα επεξεργαζόμαστε και τα κολλάμε στα κοτσάνια.

30 31

Ολοκληρώνουμε τα μεμονωμένα λουλούδια και την πρώτη φάση της σύνθεσής μας.

Β” ΦΑΣΗ

Προετοιμάζουμε ξύλινα ταμπλό διαστάσεων 50 Χ 70.

Τοποθετούμε και συνθέτουμε τα λουλούδια.

Στερεοποιούμε και καθαρίζουμε ότι προεξέχει.

Προσθέτουμε λεπτομέρειες.

Δημιουργήσαμε τρία ταμπλό που αναπαριστούν ένα κήπο με λουλούδια.

Το έργο μας αποτελεί μέρος της διακόσμησης του σχολείου μας.

Στόχος μας να δημιουργήσουμε μια εικόνα που θα ευαισθητοποιήσει τους μαθητές  και θα τους οδηγήσει να σκεφτούν τη χρήση του πλαστικού και την ανάγκη ανακύκλωσης.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν μαθητές της Β” τάξης, με υπεύθυνους καθηγητές την κυρία Θεοδωρίδου Ελένη και τον κύριο Κοντούδη Μιχάλη.