ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ “ΧΗΜΙΚΟ ΑΘΗΝΩΝ”

Μια σημαντική εκπαιδευτική εκδρομή έγινε την Τετάρτη 29 Μαρτίου 2017. 51 μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας στο Χημικό τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών. Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές Σ. Δελακουρίδης και οι διοργανωτές της εκδρομής Φ. Σαρρή και Θ. Κυριακούλης.

8

Ο Σύμβουλος των ΠΕ04 μας γνωστοποίησε ότι το Χημικό του Καποδιστριακού και Εθνικού Πανεπιστημίου Αθηνών άνοιξε τις πόρτες του σε μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων, αυτό έγινε για τα 180 χρόνια της λειτουργίας του.

Το σχολείο μας έγκαιρα δήλωσε συμμετοχή καθότι η ανταπόκριση των μαθητών ήταν μεγάλη, γεγονός που φάνηκε από την συμμετοχή στην εκδρομή (51 μαθητές).

Πρέπει να σημειώσουμε ότι η οργάνωση του τμήματος ήταν άριστη με αποτέλεσμα την επιτυχή ξενάγηση πολλών μαθητών ταυτόχρονα (με κυκλικές μετακινήσεις ομάδων μαθητών). Σε αυτό αξίζουν συγχαρητήρια στους διοργανωτές και στους βοηθούς.

Αρχικά οι μαθητές οδηγήθηκαν στο αμφιθέατρο του τμήματος, όπου και κάθισαν στα φοιτητικά έδρανα για πρώτη τους φορά.

25

Μαζί και οι συνοδοί καθηγητές ξανακαθίσαμε σ? αυτά μετά από κάποιες δεκαετίες(!)

Εκεί έγινε παρουσίαση των μαθημάτων που διδάσκονται οι φοιτητές του Χημικού από τον κύριο Κόκοτο (Πρόεδρος Χημικού τμήματος).

Μετά οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και επισκέφθηκαν τα εργαστήρια στα οποία γινόταν επίδειξη εργαστηριακών ασκήσεων.

ΧΗΜΕΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ

ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ

ΑΝΟΡΓΑΝΗ ΧΗΜΕΙΑ

ΦΥΣΙΚΟΧΗΜΕΙΑ

18

ΟΡΓΑΝΙΚΗ

ΧΗΜΕΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

16

Οι μαθητές μας δήλωσαν ενθουσιασμένοι διότι είδαν από κοντά τον τρόπο μάθησης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση

α) Θεωρητική διδασκαλία στο αμφιθέατρο  από καθηγητές

β) Πρακτικές ασκήσεις στα εργαστήρια.

Ευχαριστούμε τους διοργανωτές και τους βοηθούς αυτής της σπουδαίας ξενάγησης.

Συγχαρητήρια για την άρτια διοργάνωση.

Μετά  τιμής

Θεμιστοκλής  Κυριακούλης