1η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

023      024

Με αθλητικές εκδηλώσεις στο Δημοτικό Στάδιο Μεγάρων συμμετείχε το γυμνάσιό μας στην 1η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού, στις 6 Οκτωβρίου 2014. Την οργάνωση και την πραγματοποίηση της εκδήλωσης ανέλαβαν οι γυμναστές του σχολείου μας.

Αρχικά το πρόγραμμα περιελάμβανε αγώνες στίβου όπου συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας. Έγιναν αγώνες ταχύτητας 60 μέτρων και άλμα εις μήκος. Ακολούθησε ποδοσφαιρικός αγώνας ανάμεσα στους μαθητές της Β” τάξης και της Γ” τάξης και αγώνας μπάσκετ ανάμεσα σε μαθητές της Γ” τάξης στο κλειστό γυμναστήριο. Επίσης όσοι μαθητές και καθηγητές επιθυμούσαν ελεύθερα έπαιξαν τέννις, βόλεϋ, έκαναν πεζοπορία κ. ά.

Με αφορμή το θεματικό άξονα της 1ης Πανελληνιας ημέρας αθλητισμού «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι» κατά τη διάρκεια των αγωνισμάτων στίβου, ομάδες μαθητών ζωγράφισαν αφίσσες με συνθήματα αντιρατσιστικά και ενάντια στη βία.