ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΙΓΜΕ

Την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2017 έγινε η προγραμματισμένη  εκπαιδευτική εκδρομή στο ΙΓΜΕ (Ινστιτούτο Γεωλογικών Ερευνών).

Η Β? Γυμνασίου με συνοδούς καθηγητές την κα Φ. Σαρρή και τον κο Μ. Γραμματά  ξεναγήθηκε στις εγκαταστάσεις  του ΙΓΜΕ, εκδρομή που οργάνωσε ο καθηγητής Θεμιστοκλής  Κυριακούλης.

Να σημειώσουμε ότι η Β? Τάξη διδάσκεται το μάθημα Γεωγραφία ? Γεωλογία, καθώς και Χημεία, μαθήματα που σχετίζονται άμεσα με τις δραστηριότητες του ΙΓΜΕ.

Στο αμφιθέατρο μας υποδέχτηκε και μας καλωσόρισε ο κος Μ. Σακαλής.

Ο κος Θεμιστοκλής  Κυριακούλης χαιρέτησε τους υπευθύνους του ΙΓΜΕ και τους παρέδωσε ένα καλάθι με σαπούνια ?MEMORIES? που φτιάξαμε στο σχολείο μας, την περσινή σχολική χρονιά.

Ακολούθησε ομιλία από τον διδάκτορα κο Β. Σκληρό, σε θέματα γενικής Γεωλογίας.

DSCN0736 DSCN0738

Ακολούθησε ένα διάλειμμα 20 λεπτών.

Στη συνέχεια έγινε ξενάγηση στην έκθεση πετρωμάτων από τον κο Β. Σκληρό. Να σημειώσουμε ότι τα εκθέματα είναι ενδιαφέροντα τόσο από γεωλογικής όσο και από αισθητικής πλευράς.

DSCN0748 DSCN0750

Κατόπιν οι μαθητές μας χωρίστηκαν σε δυο ομάδες και ξεναγήθηκαν στα εργαστήρια.

1ο. Λιθος (Δντής Κ. Λασκαρίδης, ομιλητής Ι. Κουσερης)

Έγινε παρουσίαση των συσκευών, με τις οποίες ελέγχονται διάφορες φυσικές ιδιότητες των πετρωμάτων (σκληρότητα, ολισθηρότητα, ευθραυστότητα κλπ.). Έγινε κατανοητό από τους μαθητές μας ότι οι μετρήσεις συνδέονται άμεσα με τον έλεγχο καταλληλότητας χρήσης των υλικών και κατ? επέκταση με την επιχειρηματικότητα ? οικονομία.

DSCN0767 DSCN0770 DSCN0771

2ο Εργαστήριο ηλεκτρονικής μικροσκοπίας  (Υπεύθυνος κος Μ. Σακαλής).

Μετά από μια θεωρητική κατατόπιση για την λειτουργία του ηλεκτρονικού μικροσκοπίου ακολούθησε επίδειξη της λειτουργίας του.

DSCN0782 DSCN0784

3ο Εργαστήριο κρυσταλλογραφίας (Υπεύθυνος κος Ταρενίδης).

Έγινε επίδειξη της συσκευής κρυσταλλογραφίας και σύντομη θεωρητική κατατόπιση της λειτουργίας της.

DSCN0787 DSCN0789

Όπως και πέρυσι έτσι και φέτος οι μαθητές μας παρακολούθησαν με ζωηρό ενδιαφέρον την ξενάγηση.

Τόσο το ενδιαφέρον τους όσο και η άψογη συμπεριφορά τους ήταν ο λόγος που απέσπασαν τα συγχαρητήρια των επιστημόνων του ΙΓΜΕ. Τόσο το σχολείο μας όσο και οι οικογένειες των μαθητών μας πήραμε προφορικό έπαινο ήθους και φιλομάθειας,

Ευχαριστούμε το προσωπικό του ΙΓΜΕ.

Υποσχόμαστε ότι και του χρόνου θα επαναλάβουμε αυτή την εκπαιδευτική εκδρομή στις φιλόξενες εγκαταστάσεις του.

Μετά τιμής

Θ. Κυριακούλης