Ο ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΦΥΤΑ

Έχει περάσει περίπου ενάμισι μήνας από το άκουσμα του πρώτου κουδουνιού της νέας σχολικής χρονιάς .

20161022_094835

Το καλοκαίρι είναι πλέον παρελθόν και μαζί του και η ξεγνοιασιά των καλοκαιρινών διακοπών . Τώρα σχολείο , μαθήματα , διάβασμα , φροντιστήρια , είναι η τρέχουσα καθημερινότητα.

Βλέπαμε τον κήπο μας χορταριασμένο , με διάφορα σκουπίδια, με ξερά χόρτα και αυτό δεν  μας άρεσε.

Όμως οργανωθήκαμε φτιάξαμε την καινούρια ομάδα ?κήπου ? . Με μαθητές της Β? τάξης και ήρθαμε σήμερα ( όσοι μπορέσαμε ) να ?καθαρίσουμε? δηλαδή να ετοιμάσουμε τον χώρο για καλλιέργεια .

20161022_095038

Τσάπα , τσουγκράνες , φτυάρι , κλαδευτήρι , κλαδούρχος και σακούλες σκουπιδιών είναι τα εργαλεία μας , αλλά αυτό που έχει σημασία είναι η όρεξη για δουλειά .

20161022_113351

Να παρατηρήσουμε ότι ο καιρός μας στάθηκε σύμμαχος , γιατί μόλις τελειώσαμε τότε άρχισε να βρέχει ( καταρρακτωδώς ) .

Τα μέλη της ??ομάδα κήπος ? που εργάσθηκαν σήμερα

20161022_113232