28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

2

Γιορτάζει η σημαία, το υπέρτατο σύμβολο της πατρίδας μας.

1

Τιμούμε την επέτειο του ΟΧΙ στους Ιταλούς. Θυμόμαστε ότι τα  ξημερώματα της 28ης Οκτωβρίου 1940 οι γείτονες εκβίασαν την κυβέρνηση της χώρας μας με το γνωστό τελεσίγραφο: «ή αποδέχεστε τη διέλευση των στρατευμάτων από τα εδάφη σας ή σας κηρύσσουμε πόλεμο!» Η αρνητική απάντηση που δόθηκε τότε στους φασίστες της Ευρώπης οδήγησε τους προγόνους μας σε μεγάλες θυσίες αλλά και σε άλλες σελίδες δοξασμένης Ιστορίας  της πατρίδας μας, που κάθε χρόνο πρέπει να θυμόμαστε.

3

Βραβεύουμε, τέλος, τους αρίστους. Οι μαθητές και μαθήτριες  της σχολικής χρονιάς 2015-2016 που το ήθος και οι βαθμολογικές τους επιδόσεις ξεχώρισαν  τιμώνται με έπαινο, ελπίζοντας ότι θα αποτελέσουν παράδειγμα προς μίμηση και για τους μικρότερους?

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ

Σύντομο χρονικό των γεγονότων του ελληνοϊταλικού πολέμου και της γερμανικής κατοχής.

Αφηγούνται οι μαθητές:

Ιωάννα Σπερδέγια (Β4)

Τερέσα Λεσάϊ (Α1)

Αθηνά Ψιλογιαννοπούλου Ταγκάλου (Β4)

Μαρία Μπέη (Α2)

Σπύρος Σταμέλος (Α4)

Γκράτσι: Αριστείδης Κολάγκης (Γ2), Μεταξάς: Αλέξανδρος Καστάνης (Α1), εφημεριδοπώλης: Γιώργος Γκοσδής (Α1).

• Τραγούδι από τη χορωδία: Παιδιά της Ελλάδος.
  • Βίντεο: «Η πορεία προς το μέτωπο», (απόσπασμα απ” τον δίσκο «Άξιον εστί» των Μ. Θεοδωράκη- Οδ. Ελύτη. Ακούγεται η φωνή του Μάνου Κατράκη)
  • Ποίημα: «Ένας στρατιώτης μουρμουρίζει στο αλβανικό μέτωπο», του Νικηφόρου Βρεττάκου, α? μέρος (Δημήτρης Σταμέλος, Α4)
  • Τραγούδι από τη χορωδία: Γυναίκες Ηπειρώτισσες
  • Ποίημα: «Άσμα ηρωικό και πένθιμο για τον χαμένο ανθυπο-λοχαγό της Αλβανίας» του Οδυσσέα Ελύτη (Ιερόθεος Χαλόφτης, Α4)
  • Τραγούδι από τη χορωδία: Ο έφεδρος ανθυπολοχαγός
  • Ποίημα: «Τρεις ψυχές», του Ιωάννη Πολέμη (Αλέξανδρος Χυσάϊ, Β4)
  • Ποίημα: «Η τετράχρονη νύχτα», του Νίκου Παπά (Αλέξανδρος Καστάνης (Α1)
  • Αφήγηση: «Ο ζωγράφος Ιωάννης Τσαρούχης θυμάται?» (Αλέξανδρος Τσολιάκος, Γ4)
  • Αφήγηση: «Φύλλα Κατοχής», της Ιωάννας Τσάτσου (Βαλτάς Δημήτρης, Γ1)
  • Ποίημα: «Ένας στρατιώτης μουρμουρίζει στο αλβανικό μέτωπο», του Νικηφόρου Βρεττάκου, β? μέρος (Αριστείδης Κολάγκης, Γ2)
  • Τραγούδι από τη χορωδία: Μαλαματένια λόγια
  • Ποίημα: «Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος», του Τάσου Λειβαδίτη (Όλγα Κάρκα (Γ2)
  • Εθνικός Ύμνος

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Γρίβα Μαγδαληνή, Αλεξίου Σωτηρία

Τη χορωδία μας απαρτίζουν μαθήτριες και μαθητές και των τριών τάξεων υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Μουσικής, κου Θεοδωρόπουλου Θάνου.