ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ «ΚΑΡΑΜΟΛΕΓΚΟΣ»

5126-GEYSI-ZAHAROPLASTIKI-?-ARTOPOIIA-?-ZAHAROPLASTEIA-?-ERGASTIRIA-KARAMOLEGKOS--AE-5126_KARAMOLEGKOS

Στις 28 Ιανουαρίου και ημέρα Πέμπτη δύο τμήματα στης τρίτης τάξης του σχολείου μας, το Γ1 και το Γ3 είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το εργοστάσιο Αρτοβιομηχανίας «Καραμολέγκος» που βρίσκεται στο Κορωπί. Πριν την ξενάγηση στο χώρο του εργοστασίου προηγήθηκε συζήτηση μεταξύ των μαθητών και της υπεύθυνης που είχε αναλάβει τη ξενάγηση. Συζήτησε με τα παιδιά και τους εξήγησε τα στάδια παραγωγής του ψωμιού. Μάλιστα μετά από απορία των μαθητών η υπεύθυνη εξήγησε ότι η εταιρία έχει συγκεκριμένα τμήματα στα οποία δουλεύουν άνθρωποι με τις ανάλογες ειδικότητες. Αυτή η ερώτηση έγινε με αφορμή το μάθημα του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π) . Αφού ολοκληρώθηκε η συζήτηση μαθητές και συνοδοί καθηγητές φόρεσαν ειδική στολή για να μπουν στον χώρο παραγωγής. Η ξενάγηση διήρκεσε τριάντα λεπτά και ήταν πολύ ενδιαφέρουσα.

Καθηγητές και μαθητές έμειναν κατενθουσιασμένοι!!!

Η μαθήτρια Προίσκου Κατερίνα.