ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ

Τη περίοδο 2018 -2019 αποφασίσαμε να αναβαθμίσουμε αισθητικά τον χώρο του σχολείου μας και συγκεκριμένα τις αίθουσες διδασκαλίας.

Αγοράσαμε αφίσες έργων τέχνης διαφορετικών εποχών και καλλιτεχνών από την Εθνική Πινακοθήκη.

Η αγορά των αφισών έγινε με τη χορηγία της κυρίας Κατερίνας Λουκά Σταμπόλα (Εκπαίδευση – Χειρισμός Η/Υ).

5

Χρησιμοποιήσαμε τις παλιές κορνίζες που είχαμε στο σχολείο, αποκαθιστώντας τις φθορές και το τζάμι όπου χρειάζονταν  και προσαρμόσαμε με πασπαρτού τις νέες αφίσες.

3

Στον χώρο δίπλα στον πίνακα διαμορφώσαμε επιφάνεια με φελιζόλ όπου οι μαθητές μπορούν να τοποθετούν εργασίες τους και τα έγγραφα για την ενημέρωσή τους.

4

Δημιουργήσαμε ειδικές κατασκευές με τις οποίες αναδείξαμε τις εικαστικές δημιουργίες των μαθητών μας. Συγκεκριμένα τα γλυπτά ανάγλυφα, έργα των μαθητών της Α’ τάξης και τις ομαδικές κατασκευές – συνθέσεις με θέμα “Καράβια” των μαθητών της Β’ τάξης.

DSCN1951-510x359

Οι δράσεις αυτές ήρθαν να συμπληρώσουν προγενέστερες προσπάθειες όπως η νέα βιβλιοθήκη και τα εικαστικά έργα που ενσωματώσαμε σ’ αυτήν.

DSCN1365-510x383

Η σύνθεση με τα λουλούδια από ανακυκλώσιμα πλαστικά μπουκάλια της σχολικής χρονιάς 2016-2017.

DSCN2066

Η ζωγραφική ομαδική σύνθεση με θέμα “Νούφαρα” με αφορμή το έργο του Κλοντ Μονέ με μαθητές της Α’ τάξης την σχολική χρονιά 2017-2018.

6

Η σύνθεση με τα γλυπτά – φιγούρες και τα αφηρημένα ανάγλυφα.

DSCN0356-510x344

Την επιμέλεια της δράσης ανέλαβε ο καθηγητής Εικαστικών Μιχάλης Κοντούδης.

Προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε ένα αναβαθμισμένο αισθητικά σχολικό χώρο πιστεύοντας πως θα έχει πολλαπλά θετική επίδραση στους μαθητές μας.