ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ

Τα παιδιά του σχολείου μας πάντα ευαισθητοποιημένα και δοτικά συγκεντρώνουν τρόφιμα τα οποία θα προσφέρουμε στο κοινωνικό παντοπωλείο της πόλης μας.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στις οικογένειες των μαθητών μας που στηρίζουν και καλλιεργούν τις αξίες της προσφοράς και της αλληλεγγύης.

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ

Την Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2018 πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική εκδρομή στο Λουτράκι Κορινθίας. Συμμετείχε όλο το σχολείο.

Loutraki_31048@2x

Επισκευτήκαμε την Ιερά Μονή Προφήτη Ηλία,.αρχείο λήψης (1)

Μετά κατεβήκαμε στην πόλη , περπατήσαμε, χαλαρώσαμε και ξεκουραστήκαμε στην Παραλία.

17 ΝΟΕΜΒΡΗ

Την Παρασκευή 16 Νοέμβρη 2018 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων από το 2ο Γυμνάσιο Μεγάρων η εκδήλωση για την επέτειο της εξέγερσης του πολυτεχνείου στις 17 Νοέμβρη 1973.

Η εκδήλωση περιλάμβανε το θεατρικό έργο “Το ποντίκι που βρυχάται” του Σπύρου Δελακουρίδη , καθηγητή μαθηματικών στο 2ο γυμνάσιο Μεγάρων, και τραγούδια από τη μαθητική ορχήστρα και χορωδία του σχολείου μας.

Την επιμέλεια της εκδήλωσης ανέλαβε ο Σπύρος Δελακουρίδης με την βοήθεια του καθηγητή Μιχάλη Γραμματά. Την επιμέλεια της ορχήστρας και της χορωδίας είχε η μουσικός Ευαγγελία Κουλουριώτου.

Η εκδήλωση είχε μεγάλη επιτυχία. Ανέδειξε τις ικανότητες των μαθητών και συνέβαλε στο να προασπιστούν τις αξίες της δημοκρατίας και της ελευθερίας.

ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΕΡΓΟ

“ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ ΠΟΥ ΒΡΥΧΑΤΑΙ”

του

ΣΠΥΡΟΥ ΔΕΛΑΚΟΥΡΙΔΗ

Το έργο περιλαμβάνει οχτώ σκηνές και ενδιάμεσες αφηγήσεις. Η πρώτη σκηνή είναι εμπνευσμένη από την ατμόσφαιρα του καφενείου που περιγράφεται στο έργο ” Καφενείον Η Ελλάς”. Στη συνέχεια οι επόμενες σκηνές περιγράφουν την πορεία ενός φιλήσυχου ανθρώπου που τελικά εξεγείρεται, καθώς και της αδελφής του που είναι μια δημοκρατική δασκάλα που απολύεται από τη χούντα και καταλήγει να συμμετέχει στην εξέγερση του Πολυτεχνείου.

Mπορείτε να παρακολουθήσετε την παράσταση σε βίντεο πατώντας παρακάτω τον σύνδεσμο.